2-4-2024 «Εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου»

You are currently viewing 2-4-2024 «Εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου»

Σήμερα Τρίτη, 2-4-2024 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο η εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου και περιείχε τις εξής δράσεις: α) Προβολή Power Point, από την εκπ/κό του τμήματος (Ε1) και υπεύθυνη της σχολικής βιβλιοθήκης κ. Κωνσταντινίδου Ελένη, που ανέδειξε τη συμβολή των βιβλίων στην ανάπτυξη της γλωσσικής ικανότητας των παιδιών, την καλλιέργεια της κοινωνικότητάς τους, της φαντασίας τους, της αυτοπεποίθησής τους αλλά και της βελτίωσης της σχολικής τους επίδοσης. β) Παρουσίαση δημιουργικής γραφής, από τους μαθητές των τμημάτων Ε1, Δ1, Δ2 και την καθοδήγηση των εκπκών Κωνσταντινίδου Ελένης, Μάστορα Ελισάβετ και Σαββαΐδου Αικατερίνης αντίστοιχα. Οι μαθητές του τμήματος Δ1 διάβασαν τις ιστορίες που δημιούργησαν και μάλιστα στη νοηματική γλώσσα και  του τμήματος Δ2 παρουσίασαν ένα ολοκληρωμένο βιβλίο με τίτλο ” Η Κακοσκουφίτσα και ο καλός ο λύκος”.
Η εκδήλωση έκλεισε με την προτροπή και των υπολοίπων μαθητών να δημιουργήσουν τις επόμενες ημέρες τις δικές τους ιστορίες.

4-2-24 Δ2

Από τη Δ/νση του Σχολείου