Η Βιβλιοθήκη μας

Την ίδρυση της βιβλιοθήκης του σχολείου μας εισηγήθηκε ο Σύλλογος Διδασκόντων με την υπ. αρ. 20/29-3-2018 Πράξη του και εντάχθηκε στο Δίκτυο Σχολικών Βιβλιοθηκών Δημόσιων Σχολείων με την υπ. αρ. Φ17/72957/Δ1/8-5-2018 Απόφαση του Υπουργείου Παιδείας.
       Αρχικά ξεκίνησε η καταγραφή και αρχειοθέτηση όλων των βιβλίων που υπήρχαν στο σχολείο με ηλεκτρονικό πρόγραμμα. Στη συνέχεια εμπλουτίστηκε με βιβλία που προμηθεύτηκε το σχολείο από το πρόγραμμα του Δικτύου των Σχολικών Βιβλιοθηκών. Ακολούθησαν οι δωρεές από μαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς και τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων.
     Σήμερα έχει στις τάξεις της περίπου 2000 βιβλία τα οποία είναι ταξινομημένα με βάση το περιεχόμενο και την τάξη των μαθητών που τα δανείζονται. Το ενθαρρυντικό σ’ αυτήν την προσπάθεια είναι ότι οι μαθητές έχουν αγκαλιάσει τη βιβλιοθήκη, δανείζονται βιβλία με μεγάλη συχνότητα, τα διαβάζουν και διευρύνουν τις γνώσεις τους. Ελπίζουμε να συνεχίσουν με αυτόν τον ζήλο.
   Υπεύθυνη της βιβλιοθήκης από την έναρξη της λειτουργίας της έως σήμερα είναι η εκπαιδευτικός ΠΕ 70 κ. Κωνσταντινίδου Ελένη.

Δείτε παρακάτω πώς  εκφράστηκαν οι μαθητές για τη βιβλιοθήκη τους μέσα από τη ζωγραφική.