Η ιστορία του σχολείου

Κατά τη δεκαετία του 1950, πολλοί κάτοικοι της υπαίθρου εγκαταστάθηκαν στην Κοζάνη με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί η ανάγκη ίδρυσης νέων σχολείων.
       Με πρόταση των υπηρεσιών  της εκπαίδευσης, ιδρύθηκε το 6ο Δημοτικό Σχολείο Κοζάνης που ξεκίνησε τη λειτουργία του το σχολικό έτος 1957-58. Στην αρχή συστεγάστηκε με το 1ο Δημοτικό Σχολείο Κοζάνης και πρώτο διευθυντή τον κ. Γιαννάκη Βασίλειο. Επειδή όμως η απόσταση της νοτιοανατολικής περιοχής της Κοζάνης από το 1ο Δημοτικό Σχολείο ήταν πολύ μεγάλη, ξεκίνησαν οι ενέργειες για την εύρεση οικοπέδου και την ανέγερση νέου διδακτηρίου.
    Μετά από περίπου 10 χρόνια και συγκεκριμένα το σχολικό έτος 1967-68, το σχολείο στεγάστηκε προσωρινά στο οίκημα του κ. Κανδύλη. Στη συνέχεια βρέθηκε οικόπεδο στην περιοχή του Αγ. Δημητρίου Κοζάνης και ξεκίνησαν οι εργασίες ανέγερσης νέου διδακτηρίου.
      Το νέο σχολείο ξεκίνησε τη λειτουργία του το σχολικό έτος 1976-77.  Το 1978 προήχθη σε 9/θέσιο και ένα χρόνο αργότερα σε 12/θέσιο. Σήμερα λειτουργεί ως 12/θέσιο με ολοήμερο πρόγραμμα, τμήμα ένταξης και έχει όλες τις δομές για να καλύπτει τις διδακτικές ανάγκες των μαθητών.
       Από το 2016 συστεγάζεται στο σχολείο μας και το 5ο Νηπιαγωγείο Κοζάνης.